O nas

Prudniczanie to lokalne stowarzyszenie społeczno-polityczne. “Wspólnie dla dobra Prudnika” – to hasło, które przyświeca naszym działaniom. 

 

Nasze stowarzyszenie powstało z chęci stworzenia w Prudniku pola do działalności społeczno-politycznej dla ludzi młodych i chcących się aktywnie zaangażować w życie naszej gminy. Przyświecają nam idea stworzenia społeczeństwa obywatelskiego, interesującego się własnym otoczeniem i dbającego o swoje miasto.

Główne cele, jak przyjęliśmy w naszym stowarzyszeniu, to:

  1. Dbanie o lokalną pamięć historyczną.
  2. Krzewienie patriotyzmu.
  3. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
  4. Promowanie ziemi prudnickiej.
  5. Pielęgnacja korzeni kresowych.
  6. Wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych.

Staramy się je realizować poprzez:

  1. Organizowanie spotkań formacyjnych i dyskusyjnych. Zapraszanie prelegentów – historyków, ekonomistów i działaczy społecznych.
  2. Zbiórki funduszy na renowację zabytków i wsparcie innych inicjatyw działających na terenie powiatu prudnickiego.
  3. Organizowanie happeningów, oprawy świąt państwowych i patriotycznych.
  4. Monitorowanie działań samorządu celem zwiększenia udziału społeczeństwa w życiu miasta i gminy.

 

Prudniczanie zostali powołani 25 sierpnia 2014 r., kiedy to powstał Komitet Wyborczy Wyborców Prudniczanie, który startował w wyborach wyborach samorządowych 2014 r. Po zakończeniu wyborów KWW został przekształcony w stowarzyszenie.

Naszą pierwszą i jedną z najważniejszych akcji było nadanie rondu przy ul. Tabory imienia Żołnierzy Wyklętych. Choć pierwsza wspólna akcja zapoczątkowana została w 2014 r., to nasi członkowie wykazywali się aktywnością o wiele wcześniej. Większość brała udział w pracach prudnickiego oddziału Sapere Aude, w ramach którego do zaprojektowaliśmy “Mapy wydatków gminy Prudnik” w roku 2012 i 2013, zapraszaliśmy znanych polityków  m.in. Przemysława Wiplera i Janusza Korwin-Mikkego.

Zapoznajcie się także naszymi innymi działaniami. Sprawdźcie statut i jeżeli macie jakieś pytania, to piszcie śmiało!