Monitor XXI sesji Rady Miejskiej

Ze względu na natłok pracy przesunęliśmy termin publikacji “Monitora Rady Miejskiej” z XXI sesji. Zaległości nadrabiamy, oto wybrane przez nas wydarzenia z krótkim komentarzem.

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie odpowiedzialny na terenie gminy za realizacje programu 500+. Wnioski będzie można złożyć w OPS-ie oraz w gminie i internetowo. Przypominamy, że ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia. OPS zatrudnijedną dodatkową osobę, które zajmie się obsługą wniosków.

Sprawa cmentarza przewija się na radzie miejskiej już któryś raz. Mimo, iż jest bulwersująca to nie rozumiemy niezdrowej egzaltacji radnej Zeprzałko-Krzemień. Do sprawy trzeba podejść rzeczowo i bez zbędnych emocji. Bulwersujące są wszelkie grabieże czy dewastacje nagrobków, dlatego dziwnie w tym kontekście brzmi odpowiedź Piotra Dancewicza, dyrektora Zakładu Usług Komunalnych, czyli zarządcy cmentarza. Dyrektor odpowiedzialność chce scedować na odwiedzających cmentarz i pisze, że jedynym wyjściem jest szybka reakcja okolicznych mieszkańców. Wyjście może być proste: po godzinie 21 wszystkie bramy, poza wejściem głównym zostaje zamknięte. Informacja taka powinna znaleźć się na tabliczkach przy wejściach na cmentarz. Dodatkowo główne wejście odpowiednio oświetlamy i instalujemy kamerę monitoringu miejskiego.

Radny Roszkowski zadał dwa pytania: “od pół roku ja nie widzę prezesa Czupkiewicza na sesji. Czy to nie jest przypadkiem lekceważenie rady miejskiej?” oraz “czyje interesy ten Pan (Mirosław Czupkiewicz) reprezentuje? Grupy kapitałowej. Przecież on tego nie kupi” Franciszek Fejdych szybko uciął dyskusję i odpowiedział: “Nie chciałbym, aby konflikt między radnym powiatowym i starostą zaczynałby przenoszony na pole gminy, bo on nie ma nic wspólnego z gminą. Co do pana Czupkiewicza i obecności jego na posiedzeniach rady. Proszę zwrócić uwagę – nie ma przedstawicieli spółek gminnych. Pan Czupkiewicz jest szefem spółki gminnej. Przedstawicieli spółek gminnych zapraszamy wtedy, kiedy są sprawy związane z funkcjonowanie tych spółek. Oni mają zajmować się robotą i nadzorowaniem spółek, a jak są do nich sprawy, to wtedy mają być na sesji. Mam tutaj tylko kierowników i dyrektorów jednostek samorządowych. Nie ma tutaj żadnego lekceważenia rady i żadnych podtekstów”.

Radna Urszula Rzepiela poruszyła temat kabli energetycznych na działkach przy ul. Andersa. Zaznaczając, że obecnie istnieje tendencja umieszczania okablowania w pasie jezdni lub chodniku. Tak, by w razie awarii nie trzeba przekopywać prywatnych działek. Burmistrz powiedział, że nie chce ponownie dyskutować na ten temat, bo według prawa uchwała zbycia nieruchomości jest w porządku nie ma potrzeby jej ponownej analizy. Mimo twardego stanowiska Franciszka Fejdycha – ja nie wydam pieniędzy publicznych tylko po to, aby przesunąć kabel – radni zdecydowali, że uchwały będą głosowane dopiero na kolejnej sesji.

Na koniec warto pochwalić obecność Prudnika podczas poznańskich Targów Turystycznych Toursalon 2016. Jeżeli miasto stawia na turystykę, to należy być konsekwentnym i w tym wypadku cieszy, że Prudnik miał okazję pokazać się na wspólnym stoisku z pozostałymi miastami Cittaslow. Mamy nadzieję, że nie było to jednorazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *