Więcej merytoryki, mniej emocji

Szanowni Radni, w dzisiejszym świecie wielkie firmy w zakresie nowych inwestycji podejmują kluczowe decyzje na podstawie twardych danych ekonomicznych, badań marketingowych czy demograficznych. Wydaje nam się, że podczas ostatniej dyskusji na temat budowy kanalizacji w Szybowicach opierano się jedynie na emocjach, a zabrakło argumentów merytorycznych.

Rada Gminy Prudnik powinna podejmować kluczowe decyzje w zakresie realizowania zadań własnych miasta na podstawie zgromadzonej wiedzy oraz zgodnie z zasadami zarządzania tą wiedzą.

 

 

Kilka pytań związanych z budową kanalizacji

Mamy przy tej okazji kilka pytań odnośnie budowy kanalizacji w Szybowicach, a w późniejszym czasie w Mieszkowicach i Rudziczce:

 • Czy przeprowadzono w Szybowicach, Mieszkowicach i Rudziczce badania ilościowe i jakościowe kontekście demograficznym?
 • Ilu mieszkańców de facto zamieszkuje dane miejscowości, ilu mieszkańców planuje się z tych miejscowości wprowadzić bądź wyprowadzić, Jakie są trendy demograficzne w tych miejscowościach w zakresie 10 lat?
 • Czy ilość mieszkańców w tych wioskach rośnie czy spada?
 • Czy decyzje są oparte na jakichkolwiek strategiach zarządzania?
 • Czy mieszkańców tych miejscowości będzie stać na przyłącza kanalizacyjne?
 • Czy do danej inwestycji przygotowano analizy SWOT?
 • Czy do danej inwestycji przygotowano analizę TOWS dla spółki ZWiK Prudnik?
 • Czy przeprowadzono konsultacje społeczne badające oczekiwania tych miejscowości?
 • Czy zostały przeprowadzone analizy finansowe i wskaźnikowe dla spółki ZWiK?
 • Czy przeprowadzono badania benchmarkingowe w zakresie planowanej inwestycji?

Bez dokładnych danych i odpowiedzi na dane pytania i wyników analizy nie można podejmować tak kluczowych decyzji. Wiadomo iż koszty kanalizacji w Szybowicach, Mieszkowicach i Rudziczce, poniosą wszyscy mieszkańcy Gminy Prudnik. Zostaną one przerzucone na mieszkańców Prudnika i reszty wsi w postaci 40 % podwyżki za ścieki.

Po przeprowadzonej dyskusji na sesji Rady Miejskiej w dniu 30 listopada zabrakło nam tak zadanych pytań. Co więcej wydaje nam się, iż decyzję podjęto pod kątem emocjonalnym i politycznym a nie brania pod uwagę faktu czy dana inwestycja będzie w rzeczywistości dobra dla wszystkich mieszkańców gminy.

Paweł Licznar,

Jarosław Szóstka,

Stowarzyszenie Prudniczanie

Więcej merytoryki, mniej emocji

You May Also Like

2 thoughts on “Więcej merytoryki, mniej emocji

 1. Ja powiem tak kanalizacja jest niezbedna tylko powini sie uzgodnic z mieszkancami którzy nie są podlaczeni warunki I czy chca wogole byc podlaczeni do kanalizacji niektorzy maja szamba I im dobrze do kazdego niepodlaczonego mieszkanca powini pojsc pismo co I jak I jakie warunki wtedy mozna rozpoczac dyskusje pozyskac srodkow Europejskie I centrlne I napewno nie powini ponosic kosztow reszta mieszkancow gminy tylko Ci zainteresowani choc wiekszosc kosztow I tak by pokryl budrzet I fundusze bez tego nie ma sensu wdrazac tego projektu

 2. Co do zasady każdy sam powinien decydować o sobie i swoim siedlisku. Zbudowałem duże szambo mając dość ciągłego czekania na budowę kanalizacji i prawdę mówiąc niekoniecznie czekam już teraz na nią.Jednak kilka słów realizmu i traktowania innych jak sami chcielibyście być traktowani.Oczywiście jak budowano kanalizację w Łące w Prudniku i innych miejscach koszty ponosili wyłącznie zainteresowani? Wiadomo ,że nie. Koszty budowy spowodują 40 procentową podwyżkę- to jakiś absurd . Wcześniej było taniej i nie zbudowano w całej gminie czy powiecie kanalizacji przecież należy ukarać tych winnych tej niegospodarności tym bardziej, że plany są od dawna i tez było trzeba za nie zapłacić. Przedtem gdy budowano łożyliśmy wszyscy na ten cel oczekując, że na tych samych zasadach i my otrzymamy infrastrukturę dziś gdy wy macie nam mówicie- chcecie to sobie zapłaćcie. Dziękujemy za dzielenie na lepszych i gorszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *